Krátky sprievodca pôžičkami

Spravte si prehľad vo svete financiíV súčasnosti existuje množstvo typov pôžičiek. Zistiť, ktorá je pre vás tá pravá môže byť teda  zložité. Práve preto sme pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete niečo viac nielen o rôznych typoch pôžičiek, o rôznych možnostiach požiadania o pôžičku, vysvetlíme vám aj pojmy ako RPMN či úroková sadzba.

V prvom rade by bolo dobré definovať samotný pojem pôžička. Pôžička je akákoľvek činnosť, ktorej predmetom je zapožičanie veci a to za predpokladu, že daná vec bude do vopred stanoveného termínu vrátená. Vo finančnom kontexte by sme sa mali správne baviť o „úvere“. To znamená poskytnutie peňažných  prostriedkov do určitej sumy zo strany jednej osoby v prospech inej, samozrejme s podmienkou, že druhá strana zapožičané peniaze do určitej doby vráti aj s dohodnutými úrokmi. Ten, kto vám úver poskytne, sa nazýva „veriteľ“ a ten, komu je úver poskytnutý, sa nazýva „dlžník“.

Poskytovateľmi pôžičiek sú bankové aj nebankové spoločnosti. Výhodou nebankových sprostredkovateľov je, že u nich môžete požiadať o pôžičky, aj keď nechcete dokladovať príjem, ste nezamestnaný, na materskej alebo máte záznam v registri dlžníkov. Aby ste nemuseli hľadať jednotlivých poskytovateľov po jednom, môžete využiť pôžičky, ktoré spolupracujú s oboma typmi spoločností, a teda poskytujú bankové aj nebankové pôžičky. Samozrejme všetky spoločnosti majú licenciu od Národnej banky Slovenska.

Úroková sadzba a RPMN

Úroková sadzba býva pri každom druhu pôžičky iná. Je dôležité si ju všímať, pretože určuje výhodnosť samotnej pôžičky. Je to vlastne číslo vyjadrené v percentách a určuje, koľko percent preplatíte z požičanej sumy. RPMM (ročná percentuálna miera nákladov) je opäť číslo v percentách. Naň je potrebné nahliadať hlavne pri pôžičkách, ktoré budú splácané viac ako 1 rok, keďže už z jeho názvu vyplýva, že ide o ročnú mieru nákladov. Väčšinou je vyššie než číslo úrokovej miery, a to z toho dôvodu, že zahŕňa nielen úrokovú mieru, ale aj iné poplatky spojené s pôžičkou.

Úverová kalkulačka

Chcete jednoducho zistiť, či sa vám vybraná pôžička oplatí? Väčšina sprostredkovateľov pôžičiek má na svojich internetových stránkach tzv. úverovú kalkulačku. Obsahuje údaje ako výška úrokovej sadzby, výška RPMN, výška požičanej sumy, doba splatnosti, mesačné splátky a celková preplatená suma.

Základné druhy pôžičiek

Aký druh pôžičky sa Vám hodí?Na trhu dnes existuje množstvo druhov pôžičiek. Jednotlivé pôžičky sa delia podľa toho, o aké sumy žiadate, od koho pôžičku chcete, taktiež podľa špecifických potrieb žiadateľa, ako aj podľa toho, akú dobu splatnosti potrebujete. Najbežnejšie je delenie podľa doby splatnosti, a to na dlhodobé a krátkodobé pôžičky.

Dlhodobé pôžičky

Ako už názov napovedá, dlhodobé pôžičky sú pôžičky, ktoré ponúkajú veľmi dlhú dobu splatnosti. Ponúkajú ich ako bankové tak aj nebankové spoločnosti. Doba splatnosti je ovplyvnená predovšetkým výškou požičanej sumy, najviac však do 30 rokov. Maximálna suma, ktorú vám ponúknu nebankové spoločnosti je 100 000 eur. S bankovými spoločnosťami si môžete požičať aj oveľa vyššie sumy, pri takých vysokých sumách však musíte spĺňať náročné podmienky. Prijateľnejšie podmienky mávajú zväčša nebankové pôžičky. Napriek tomu pri týchto vyšších pôžičkách musíte rátať s dokladovaním príjmu, so založením nehnuteľnosti, či s nazeraním do registra dlžníkov. Tieto vyššie pôžičky teda nie sú určené pre nezamestnaných, ani pre ľudí s nízkym príjmom.

Krátkodobé pôžičky

Krátkodobé pôžičky dostali svoj názov podľa toho, že sú splatné niekoľko dní, maximálne niekoľko mesiacov. V rámci krátkodobých pôžičiek je dostupná pôžička ihneď a rýchla pôžička.

  • pôžička ihneď

Najväčšou výhodou tejto pôžičky je, že potrebné peniaze môžete mať na vašom účte už do 10 minút od schválenia žiadosti. Prilepšiť si môžete až do výšky 500 eur so splatnosťou 3 mesiace. Úroková sadzba pôžičky ihneď je však vyššia, pohybuje sa okolo 23%. Táto pôžička je veľmi obľúbená hlavne kvôli kritériám, ktoré na žiadateľov kladie. Tie v podstate nie sú skoro žiadne. Stačí, ak ste plnoletý, ináč sú dostupné ako nezamestnaným, tak aj dôchodcom, študentom, ženám na materskej či všetkým tým, ktorí nechcú dokladovať príjem alebo majú záznam v registri dlžníkov. Pôžičky ihneď sa zaraďujú výhradne medzi nebankové pôžičky.

  • rýchla pôžička

Rýchlu pôžičku môžete mať na účte už do týždňa. Svojou dobou splatnosti sa pohybujú na rozhraní dlhodobých a krátkodobých pôžičiek, jej splatnosť sa pohybuje od 15 dní do 84 mesiacov. Podstatná je pritom hlavne suma, ktorú si chce žiadateľ požičať. Tá sa môže pohybovať od 20 eur až do 6 000 eur. Rýchla pôžička je väčšinou poskytovaná nebankovými spoločnosťami a je možné sa k nej dopracovať bez dokladovania príjmu, bez registra, a je vhodná aj pre nezamestnaných. Samozrejme, je už na konkrétnej nebankovej spoločnosti, ako si nastaví kritériá.

Pôžičky podľa špecifických potrieb žiadateľa

Predstavme si ešte konkrétnejšie delenie pôžičiek. Podľa vašich osobných požiadaviek si môžete vybrať jednu z týchto špeciálnych nebankových pôžičiek:

Pôžičky bez registra

Pokiaľ ste sa nesplácaním úveru, resp. neskorým uhradením splátky dostali na zoznam dlžníkov, tak pôžička bez registra je určená práve pre vás. Banková spoločnosť v každom prípade nahliada do registra a takéto žiadosti automaticky odmieta. Nebankové pôžičky bez registra sú jediné produkty, ktoré nenahliadajú do registra tak, ako sľubujú.

Pôžičky bez dokladovania príjmu

Pôžička bez dokladovania príjmu je poskytovaná nebankovými spoločnosťami. Vhodná je pre tých, ktorí majú veľmi nízky príjem a vedia, že s dokladovaním príjmu by im pôžičku nikto neposkytol a taktiež pre tých, ktorí jednoducho svoje príjmy dokladovať nechcú.

Pôžičky pre nezamestnaných

Pôžička pre nezamestnaných je taktiež produktom nebankových spoločností. Poskytuje pôžičky hlavne nezamestnaným, dôchodcom, ženám na materskej, živnostníkom a všetkým tým, ktorým obvykle nikto nepožičia.

Nemusíte založiť nehnuteľnosťPôžičky bez založenia nehnuteľnosti

Pôžičky bez založenia nehnuteľnosti poskytujú len nižšie sumy. Pokiaľ by od vás niektorí poskytovateľ žiadal ručenie nehnuteľnosťou aj pri nižšej sume, ide o neseriózneho a nelicencovaného poskytovateľa, ktorému je potrebné sa vyhnúť.

Pôžičky bez dokladovania účelu

Pôžičky bez dokladovania účelu sú bežne poskytované pôžičky u bankových aj nebankových sprostredkovateľov. Požičané peniaze môžete jednoducho minúť na čokoľvek chcete a nikomu to nemusíte dokladovať.

Pôžičky pred výplatou

Pôžička pred výplatou je pomerne vyhľadávaným typom pôžičky. Určená je pre tých žiadateľov, ktorí síce majú trvalý príjem, no neočakávane sa im vyskytli výdavky, ktoré potrebujú súrne zaplatiť. Väčšinou je splatná v deň príchodu výplaty.

Ako o pôžičku požiadať?

Spôsobov je hneď niekoľko. Vybrať si môžete medzi žiadosťou cez internet, cez telefón či cez sms, alebo využiť tradičný spôsob a o pôžičku zažiadať osobne na pobočke.

  •  pôžičky online

Pôžičky online sú dnes veľmi populárne a to hlavne preto, že vám postačuje jediná vec, a to pripojenie na internet. Online formulár na poskytnutie pôžičky nájdete na stránke takmer každej nebankovej spoločnosti alebo na stránkach ich sprostredkovateľov, kde si môžete jednotlivé nebankovky aj porovnať. Pôžičky online patria k najrýchlejšie vybaveným pôžičkám, peniaze na účte môžete mať už do 10 minút od požiadania.

  •  sms pôžička

Táto pôžička je v súčasnosti prístupnejšia ako pôžička online, aj keď nie je až taká rýchla ako pôžička online. Pri sms pôžičke vám stačí mobilný telefón, ktorý dnes vlastní už každý. Najprv si od sprostredkovateľa budete musieť zistiť číslo, na ktoré treba sms zaslať a taktiež aj správnu formu sms žiadosti. Sms pôžička vám môže poskytnúť do 500 eur s dobou splatnosti 1 mesiac. Konečnú sumu splatenej pôžičky si zrátajte vopred, pretože poskytovatelia sms pôžičiek si účtujú zväčša oveľa vyššie poplatky za sprostredkovanie pôžičky než iní.

  •  telefonická pôžička

Pôžička cez telefón patrí k tým rýchlejšie vybaveným pôžičkám. Jej nespornou výhodou je, že všetko máte vybavené hneď a telefonický kontakt môžete využiť na rôzne otázky ohľadom danej pôžičky. Jedinou nevýhodou je, že musíte zaplatiť za hovor.

  •  pôžička na pobočke

Ak radšej využívate tradičné metódy, tak o pôžičku môžete žiadať aj osobne. Osobnú žiadosť však nebudete môcť využiť pri všetkých nebankovkách, pretože tie často nemajú kamenné pobočky. Výhodou tejto žiadosti je priamy kontakt, kedy vám budú zodpovedané všetky otázky ohľadom danej pôžičky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *